„Nie mam co na siebie włożyć” – Odwieczny dylemat biegacza
8 października 2016

Zakup odzieży do jazdy na rowerze – o czym warto wiedzieć?

Jazda rowerowa należy do sportów, które cieszą się ogromną popularnością od lat. Kochają ją zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Kiedy myślimy nad zamianą komunikacji miejskiej na rower lub planujemy dłuższe trasy, koniecznie powinniśmy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej odzieży. Dobrze dobrana odzież sportowa da nam ogromny komfort jazdy, a dodatkowo uchroni nas przed trudnymi warunkami klimatycznymi.

O czym warto pamiętać wybierając odzież sportową na rower?

Obecnie wybór odzieży sportowej, która została stworzona z myślą o jeździe rowerowej jest ogromny. Rozmaite są także ceny tego typu odzieży, dlatego możemy być pewni, że dostosujemy zakupy do naszych możliwości finansowych. Ale co dokładnie powinniśmy kupić? W jaką odzież warto jest inwestować? Przede wszystkim powinniśmy dostosować zakup odzieży sportowej do warunków w jakich zamierzamy jeździć. Uwzględnijmy porę roku, długość naszych tras, a także osobiste preferencje, takie jak na przykład skłonność naszego organizmu do pocenia się. Inną odzież wybierzemy latem, inną natomiast podczas jesiennych chłodów. Niezależnie od warunków, w których zamierzamy odbywać rowerowe trasy, kluczem do sukcesu jest ubranie się na tak zwaną cebulkę. Kilka warstw odzieży sprawi, że w sytuacji kiedy zrobi się nam za zimno będziemy mogli ubrać się cieplej, natomiast w przypadku intensywnego słońca bez problemy pozbędziemy się kilku warstw odzieży.

Jeżeli wybieramy się w dłuższą trasę, zrezygnujmy z tradycyjnej odzieży. Zwykła bawełna należy do materiałów, które szybko przesiąkają potem i przyczyniają się do wychładzania naszego organizmu. Każdy profesjonalny rowerzysta doceni właściwości odzieży termoaktywnej. Jej struktura pozwalają na szybkie odprowadzanie wilgoci w efekcie nasza odzież jest sucha, a ciało chronione jest przed chłodem. Kiedy myślimy o wyborze odzieży rowerowej koniecznie postawmy na intensywne odblaskowe kolory, które sprawią, że będziemy widoczni na drodze, a tym samym bezpieczniejsi.

Jak ubrać się na rower?

Jako, że na rower najlepiej zakładać jest kilka warstw odzieży, zacznijmy od tych części, które są najbliżej naszego ciała. Wielu rowerzystów stawia na dobrej jakości sportową bieliznę. Jako, że jest ona bezszwowa i termoaktywna chroni nas przed otarciami i podrażnieniami, na które jesteśmy narażeni przy długotrwałym wysiłku fizycznym. Jeżeli nasze stopy bardzo się pocą, dobrze jest zainwestować w specjalne sportowe skarpetki, które odprowadzają pot i sprawiają, że nasze stopy są w dobrej kondycji nawet podczas długotrwałej jazdy. Obowiązkowo zaopatrzmy się w sportowe koszulki i spodenki, które przylegają do ciała i sprawiają, że czujemy się komfortowo. Podczas jazdy powinniśmy chronić naszą głowę, uszy i szyję. Warto zaopatrzyć się w czapkę, opaskę i komin. Dobrym zakupem jest także obuwie rowerowe. Od zwykłego obuwia sportowego różni się ono znacznie sztywniejszą podeszwą. Mamy możliwość wyboru określonych parametrów podeszwy w zależności od naszych preferencji. Pamiętajmy, że sztywna podeszwa podnosi komfort jazdy, ale jednocześnie nie jest najlepszym rozwiązaniem podczas dłuższych wędrówek. Wiele osób, które często wsiadają na rower inwestuje w specjalne rękawice, które chronią nasze dłonie przed poceniem i otarciami podczas długotrwałej jazdy. Niezbędne okażą się także okulary, czy kask.

Nawet kiedy jeździmy latem warto mieć ze sobą cienką bluzę, która ochroni nasze ciało przed wiatrem. Miłośnicy rowerów, którzy jeżdżą w każdych warunkach pogodowych posiadają kilka zestawów odzieży. Kiedy robi się chłodniej powinniśmy zaopatrzyć się w ciepłą bluzę. Tu również sportowa odzież termoaktywna sprawdza się znacznie lepiej od odzieży tradycyjnej. Dobrej jakości sportowe bluzy nie przesiąkają potem, są także w dużej mierze odporne na nieprzyjemne zapachy, dlatego dzięki nim czujemy się pewnie w każdej sytuacji. Obowiązkowym zakupem każdego rowerzysty jest sportowa kurtka. W zależności od pory roku powinna być ona grubsza lub cieńsza. Warto inwestować w modele ocieplane, w których istnieje możliwość odpięcia wewnętrznej warstwy. Kurtka obowiązkowo powinna posiadać kaptur.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *